Başkandan Hisiad | Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği

Başkandan

Değerli Sektör Paydaşları,

 2018 yılı Hırdavat sektörümüz ihracat yönünden başarılar ile geçen bir yıl oldu. Her yıl yurtdışındaki rakiplerimizle daha güçlü ve donanımlı mücadeleler içine giriyor ve girdiğimiz her pazarda başarılı sonuçlar alarak yüzümüzün akı ile çıkıyoruz.İç piyasada yaşanan daralma sebebiyle ihracata odaklanan sektörümüz 2018 yılını 7,2 milyar dolar ihracat, 8,4 milyar dolar ithalat rakamı ile tamamladı. Bu rakamlarla birlikte, sektörümüz 18 aydır cari açığı düşürerek. ihracatını arttırmaya devam ediyor.

2019 yılında da  üreticilerimiz yeni pazarlar bularak ve yurtdışı fuarlara katılarak ihracatla hem ülkemizi hem de firmalarını kalkındırmaya devam edecekler. 2019 yılında ihracatımızın 8 milyar dolar, ithalatın ise 8 milyar dolar seviyelerinde başabaş olarak gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Tüccar kökenli firmalarımızın da ihracata katkıları ile her yıl ihracat rakamlarını yükselterek cari fazla verme yönüne doğru hızla ilerleyeceğiz.

Global ölçekte baktığımız zaman tüm dünya coğrafyası bizler için hedef pazar olacak. Sektörümüz ürettiğini optimum fiyat ve kalitede üretebilen dünyadaki yegane sanayici grubuna sahip. Bu itici güç ile yeni rekorları hep beraber kıracağız. HISİAD olarak 2019’da doğduk, ama sektörlerimizde üretim yapan sanayi kuruluşlarımızın bir çoğu yarım yüzyılı devirmiş, bir çoğu da olgunlaşmasını tamamlamış firmalar, sektör için üretmeye, çalışmaya, sektörün sesi olmaya devam edeceğiz. 

Bu duygularla hepinize sağlıklı, başarılı ve bol kazançlı bir yıl diliyorum.

 

Çetin Tecdelioğlu 
       (Başkan)